ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY UWHARRIE CHARTER. WHEATMORE


RANDOLPH COUNTY TRACK & FIELD

  NCHSAA
First Practice: Wednesday, February 14
First Contest: Monday, February 26
Regionals: May 10 / 11, 2024
Championships: May 17 / 18, 2024

TRACK and FIELD at the NCHSAA website

2023-24 INDOOR TRACK and FIELD
.

PREVIOUS SEASONS

2023 2022
2021 2020 2019 2018
2017 2016 2015 2014

2024 Track & Field State Championships

North Carolina A & T State University, Greensboro

1A & 3A - MONDAY, MAY 20
.
1A STATE CHAMPIONSHIPS - 10:00
 
.
3A STATE CHAMPIONSHIPS - 10:00
 
.
2A & 4A - FRIDAY, MAY 17
.
2A STATE CHAMPIONSHIPS - 10:00
 
.
4A STATE CHAMPIONSHIPS - 10:00
 
1A RESULTS WOMEN / MEN  --  3A RESULTS  WOMEN / MEN 2A RESULTS  WOMEN / MEN
EVENT ATHLETE
FINALS
PLACE
SCH
PRELIMINARY QUALIFIERS
  1A CHAMPIONSHIPS
SHOT PUT (W) Mirianna Corea, So ER
DISCUSS (W) Mirianna Corea, So ER
POLE VAULT (M) James Jones, Sr ER
  3A CHAMPIONSHIPS
HIGH JUMP (W) Rebecca Wilson, Jr AHS
4x100 RELAY (W) ASHEBORO
100 M (M) Valentino Mark, Sr AHS
HIGH JUMP (M) Lance Everhart, Sr AHS
LONG JUMP (M) Lance Everhart, Sr AHS
POLE VAULT (M) Lance Everhart, Sr AHS
POLE VAULT (M) Aaron Tyson, So AHS
4x100 RELAY (M) ASHEBORO
.
EVENT ATHLETE
FINALS
PLACE
SCH
  2A CHAMPIONSHIPS
HIGH JUMP (M) Chase Farlow, Jr 1st RHS
HIGH JUMP (W) Gracie Beane, Jr 3rd RHS
POLE VAULT (M) Jay Richards, Jr 6th RHS
TRIPLE JUMP (W) Gracie Beane, Jr 7th RHS
3200 M (M) Zach Hazelwood, Sr 10th WHS
HIGH JUMP (M) Caleb Shelton, Sr 11th SWR
LONG JUMP (M) Chase Farlow, Jr 11th RHS
DISCUSS (M) Ty Moton, Jr 11th RHS
110 M HURDLES (M) Jackson Rhyne, Jr 12th PG
SHOT PUT (W) Kensley Fox, Sr 14th THS
.
.

2024 REGIONAL TRACK & FIELD MEETS

1A MIDWEST REGIONAL

Saturday, May 11
DAVIE COUNTY HIGH SCHOOL
FIRST EVENTS: 10:00

2A MIDWEST REGIONAL

Friday, May 10
MT PLEASANT HIGH SCHOOL
FIRST EVENTS: 3:00

3A MIDWEST REGIONAL

Saturday, May 11
JAY M ROBINSON HIGH SCHOOL
FIRST EVENTS: 10:00
RESULTS WOMEN / MEN RESULTS WOMEN / MEN RESULTS WOMEN / MEN

Randolph County Regional Participants

High Jump (W): Rebecca Wilson (AHS), Lia George (AHS), Callie Craven (ER), Gracie Beane (RHS), Ava Jones (RHS), Sarabeth Johnson (THS)

High Jump (M): Lance Everhart (AHS), Elijah Woodle (AHS), Caden Revelle (ER), Jackson Rhyne (PG), Chase Farlow (RHS), Tyshawn Goldston (RHS), Caleb Shelton (SWR)

Long Jump (W): Jalaya Showers (AHS), Janiyah Brooks (RHS), Gracelyn Hodgin (SWR)

Long Jump (M): Lance Everhart (AHS), Kai Matthews (AHS), Chase Farlow (RHS), Triston Chriscoe (RHS), Amari Ferdna (RHS)

Triple Jump (W): Callie Craven (ER), Gracie Beane (RHS), Gracelyn Hodgin (SWR), Chloe Gentry (WHS)

Triple Jump (M): Valentino Mark (AHS), Aaron Tyson (AHS), Trevor Cassidy (AHS), Amari Ferdna (RHS), Chase Farlow (RHS)

Discus (W): Mirianna Corea (ER), Serenity Richardson (SWR), Kensley Fox (THS)

Discus (M): Ian Moore (ER), Ty Moton (RHS)

Shot Put (W): Mirianna Corea (ER), Kensley Fox (THS), Brennan Thomas (THS)

Shot Put (M): Ty Moton (RHS)

Pole Vault (W): Rebecca Wilson (AHS)

Pole Vault (M): Lance Everhart (AHS), Aaron Tyson (AHS), James Jones (ER), Jay Richards (RHS)

100 Meter Dash (W): Jalaya Showers (AHS)

100 Meter Dash (M): Valentino Mark (AHS)

200 Meter Dash (W): Jalaya Showers (AHS), Kayla Franklin (THS)

200 Meter Dash (M): Valentino Mark (AHS)

400 Meter Dash (W): Gracelyn Hodgin (SWR), Kayla Franklin (THS)

400 Meter Dash (M): Caden Revelle (ER), Giovanni Jaimes (THS), Andrew Cox (THS)

100 Meter Hurdles (W): Nyla Price (AHS), Haylee Sodlink (PG)

110 Meter Hurdles (M): Lance Everhart (AHS), Jackson Rhyne (PG), Christian Swaim (PG), Triston Chriscoe (RHS)

300 Meter Hurdles (W): Nyla Price (AHS)

300 Meter Hurdles (M): Christian Swaim (PG), Jay Richards (RHS)

800 Meter Run (W): Aubri Hill (RHS), Coley Shiflet (SWR)

800 Meter Run (M):

1600 Meter Run (W): Laurel Bernhardt (PG), Aubri Hill (RHS), Olivia Hildreth (WHS)

1600 Meter Run (M): Zach Hazelwood (WHS)

3200 Meter Run (W): Jensen Auman (PG), Olivia Hildreth (WHS)

3200 Meter Run (M): Freddie Mercado (RHS), Zach Hazelwood (WHS)

4x100 Meter Relay (W): AHS, PG, SWR, WHS

4x100 Meter Relay (M): AHS, ER, PG, WHS

4x200 Meter Relay (W): PG, THS, WHS

4x200 Meter Relay (M): AHS, PG, RHS, WHS

4x400 Meter Relay (W):

4x400 Meter Relay (M): AHS, THS, WHS

4x800 Meter Relay (W): PG, SWR, WHS

4x800 Meter Relay (M): PG, THS, WHS

.

2024 RANDOLPH COUNTY TRACK & FIELD


2024 CONFERENCE CHAMPIONSHIPS

PAC 7 1A/2A CHAMPIONSHIPS
MID-PIEDMONT 3A CHAMPIONSHIPS
WOMEN'S TEAM SCORES
1 PROVIDENCE GROVE 115
2 SOUTHWESTERN RANDOLPH 105.5
3 RANDLEMAN 94.5
4 WHEATMORE 81
5 TRINITY 79
6 EASTERN RANDOLPH 34
MEN'S TEAM SCORES
1 RANDLEMAN 219
2 WHEATMORE 98
3 PROVIDENCE GROVE 97
4 TRINITY 71
5 SOUTHWESTERN RANDOLPH 30
6 EASTERN RANDOLPH 24
 
WOMEN'S TEAM SCORES
1 ASHEBORO 133
2 OAK GROVE 129
3 MONTGOMERY CENTRAL 105
4 NORTH DAVIDSON 82
5 CENTRAL DAVIDSON 63
6 LEDFORD 42
MEN'S TEAM SCORES
1 OAK GROVE 170
2 ASHEBORO 150
3 MONTGOMERY CENTRAL 103
4 CENTRAL DAVIDSON 60
5 LEDFORD 41
6 NORTH DAVIDSON 30

.


2024 TRACK & FIELD MEET RESULTS
DAY DATE EVENT RESULTS (IF AVAILABLE)
Thu Feb 29 Wheatmore at East Davidson RESULTS
SW Randolph, C Davidson, N Davidson at S Davidson RESULTS
Asheboro, Randleman + at Jordan-Matthews RESULTS
Thu Mar 7 SW Randolph, Trinity, Wheatmore, Jordan-Matthews at Asheboro RESULTS
Randleman, Lexington at TW Andrews RESULTS
Thu Mar 14 E Randolph, Providence Grove, Randleman, Chatham Charter at Asheboro RESULTS
Wheatmore, Glenn, B McGuinness at Ledford RESULTS
Sat Mar 16 Wheatmore + at North Iredell Invitational RESULTS
Thu Mar 21 Asheboro, Ledford at Central Davidson RESULTS
Trinity, Wheatmore at Randleman RESULTS
E Randolph, SW Randolph at Providence Grove RESULTS
Thu Mar 28 E Randolph, SW Randolph at Wheatmore RESULTS
Tue Apr 16 Randolph County Championships at Asheboro RESULTS
Thu Apr 18 Ledford, Oak Grove at Asheboro RESULTS
SW Randolph, Trinity at Wheatmore RESULTS
Sat Apr 20 Trinity, SAMS at Greensboro Gladiators Invitational LOCAL RESULTS
Tue Apr 23 Providence Grove, Randleman, Trinity at Wheatmore RESULTS
Thu Apr 25 Asheboro, Montgomery Central at North Davidson RESULTS
E Randolph, SW Randolph, Chatham Charter at Randleman RESULTS
Sat Apr 27 Randleman + at Neal Morris Invitational (High Point) RESULTS
Fri May 3 E Randolph, Trinity, Wheatmore at South Davidson RESULTS
.