ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY . WHEATMORE
LOOK FOR US ON


RANDOLPH COUNTY MEN'S SOCCER

First Practice: Monday, July 30, 2018
First Contest: Monday, August 13, 2018
Playoffs Begin: Saturday, November 3, 2018
State Championships: Sat, November 17, 2018

Links to MaxPreps

Mid-Piedmont 3A  Standings
Asheboro Schedule/Results
Southwestern Randolph Schedule/Results
.
NC Christian School
Association
Fayetteville Street Christian
Faith Christian School Schedule/Results

.

Soccer at the NCHSAA website

.

.

Piedmont Athletic 2A  Standings
Eastern Randolph Schedule/Results
Providence Grove Schedule/Results
Randleman Schedule/Results
Trinity Schedule/Results
Wheatmore Schedule/Results
.
Yadkin Valley 1A Standings
Uwharrie Charter Academy Schedule/Results

Postseason Results

2017 

 
2018 Randolph County Men's Soccer
2018 STANDINGS CONF ALL
MID-PIEDMONT 3A W L W L T
SW RANDOLPH 9 1 16 2 0
ASHEBORO 9 1 17 2 0
WILLIAMS 5 5 11 9 0
SE GUILFORD 4 6 14 9 0
S ALAMANCE 3 7 7 12 0
S GUILFORD 2 10 4 12 1

...

2018 STANDINGS CONF ALL
NCCSA 2A DIST 2 W L W L T
ALAMANCE CHR. 8 2 14 3 0
UNION GROVE 3 6 10 7 0
FAITH CHRISTIAN 2 6 3 10 0
VANDALIA CHR. 2 7 4 10 0
2018 STANDINGS CONF ALL
PIEDMONT ATHLETIC 2A W L W L T
JORDAN-MATTHEWS 10 2 13 5 2
WHEATMORE 10 2 15 7 1
TRINITY 9 3 13 9 0
RANDLEMAN 6 6 7 13 1
PROVIDENCE GROVE 4 7 6 10 0
E RANDOLPH 2 10 2 18 0
TW ANDREWS 1 12 1 17 1
2018 STANDINGS CONF ALL
YADKIN VALLEY 1A W L W L T
NORTH MOORE 14 0 19 2 0
GRAY STONE 11 3 16 8 1
W MONTGOMERY 8 6 9 9 1
ALBEMARLE 7 7 9 10 0
UWHARRIE CHARTER 6 8 6 8 0
N STANLY 5 9 5 10 2
S DAVIDSON 4 10 4 14 0
S STANLY 1 13 1 15 0
 

2018 STATE PLAYOFFS


2018 STATE CHAMPIONSHIPS

1A
Voyager Academy 
2
Community School of Davidson 1
2A Clinton 2
Newton-Conover 1
3A Chapel Hill 1
Marvin Ridge 0
4A Green Hope 4
Myers Park 1

3A REGIONALS
SATURDAY, NOVEMBER 3 - ROUND ONE
W #31 ERWIN (13-9-2) 3
W #2 SW RANDOLPH (16-2) 1
.
E #23 WHITE OAK (9-7-2)   (OT) 3
E #10 ASHEBORO (17-2) 2
.
E #19 WALTER WILLIAMS (11-9) 1
E #14 LEE COUNTY (14-9) 5
.
E #21 SOUTHEAST GUILFORD (14-9) 0
E #12 CHAPEL HILL (17-3-1) 4
.
E #32 SOUTHERN ALAMANCE (7-12) 1
E #1 NEW HANOVER (13-3-2) 2

2A EAST REGIONAL
SATURDAY, NOVEMBER 3 - ROUND ONE
#27 THOMASVILLE (10-12) 0
#6 JORDAN-MATTHEWS (13-4-2) 7
.
#19 LEDFORD (14-8-1) 1
#14 WHEATMORE (15-6-1) 2
.
#26 TRINITY (13-9) 0
#7 EAST BLADEN (18-1-2) 5
.
#31 RANDLEMAN (7-13-1) 0
#2 CLINTON (21-1) 9
.
.
.

TUESDAY, NOVEMBER 6 - ROUND TWO
#22 EAST DUPLIN (15-6-2) 4
#6 JORDAN-MATTHEWS (13-5-2) 1
.
#14 WHEATMORE (15-7-1) 1
#3 SOUTHWEST ONSLOW (10-3-1) 2

1A WEST REGIONAL
SATURDAY, NOVEMBER 3 - ROUND ONE
BYE
#4 NORTH MOORE (17-1)
.
#22 ALBEMARLE (9-10) 0
#11 GRAY STONE DAY (14-7-1) 9
.
#20 WEST MONTGOMERY (9-9-1) 2
#13 EAST SURRY (7-7-2) 4
.
.
.
.
.
.

TUESDAY, NOVEMBER 6 - ROUND TWO
#13 EAST SURRY (7-8-2) 3
#4 NORTH MOORE (18-1) 4
.
#11 GRAY STONE DAY (14-7-1) @ Wed
#6 LINCOLN CHARTER (13-7-1) 6:00

THURSDAY, NOVEMBER 8 - ROUND THREE
.#12 B McGUINNESS (18-3-2) @
#4 NORTH MOORE (18-1)

SATURDAY, NOVEMBER 10 - ROUND FOUR

.