ASHEBORO EASTERN RANDOLPH FAITH CHRISTIAN FAYETTEVILLE STREET PROVIDENCE GROVE RANDLEMAN SOUTHWESTERN RANDOLPH TRINITY . WHEATMORE
LOOK FOR US ON


RANDOLPH COUNTY WOMEN'S TENNIS

First Practice: Monday, July 30, 2018
First Contest: Monday, August 13, 2018
Dual Team Playoffs Begin: Wed, October 17
Regionals: Wednesday, October 31, 2018
Regionals (Individual): Oct 19-20, 2018
Individual Championships: Oct 26-27, 2018
Dual Championships: Sat, Nov 3, 2018

Tennis at the NCHSAA website

Conference Standings from MaxPreps

Mid-Piedmont 3A

Piedmont Athletic 2A

Postseason Results

2017 


2018 CONFERENCE STANDINGS

MID-PIEDMONT 3A

CONF. ALL
WILLIAMS 10 0 12 0
SOUTHERN ALAMANCE 6 4 8 4
ASHEBORO 6 4 7 7
SOUTHWESTERN RANDOLPH 5 5 8 6
EASTERN GUILFORD 3 7 8 8
SOUTHEAST GUILFORD 0 10 0 14

PIEDMONT ATHLETIC 2A

CONF. ALL
JORDAN-MATTHEWS 11 0 16 0
WHEATMORE 9 2 11 4
PROVIDENCE GROVE 7 4 8 5
TRINITY 5 6 6 9
RANDLEMAN 0 8 0 10
T W ANDREWS 0 4 0 4
EASTERN RANDOLPH 0 8 0 9

YADKIN VALLEY 1A

CONF. ALL
GRAY STONE DAY 16 0 16 1
NORTH STANLY 14 2 16 2
SOUTH STANLY 12 4 12 4
NORTH ROWAN 10 6 10 6
UWHARRIE CHARTER 7 9 7 9
NORTH MOORE 7 9 7 11
SOUTH DAVIDSON 3 12 3 12
ALBEMARLE 2 13 2 13
WEST MONTGOMERY 0 16 0 16

2018 WOMEN'S TENNIS POST SEASON


DUAL TEAM PLAYOFFS

Round 1 - Wednesday, Oct 17

1A - YADKIN VALLEY CONFERENCE TEAMS

#1 Gray Stone Day (16-1) - BYE
#1 Lincoln Charter (10-2) def. WC North Rowan (10-7) 5-0
#2 North Stanly (16-2) def. WC North Stokes (9-7) 8-1

2A - PIEDMONT ATHLETIC CONFERENCE TEAMS

#2 Durham Sch of the Arts (18-3) def. #1 Jordan-Matthews (16-1) 6-3
#2 Wheatmore (11-4) def. #2 Roanoke Rapids (5-5) 5-1

3A - MID-PIEDMONT CONFERENCE TEAMS

WC Southwest Guilford (17-2) def. #1 Williams (12-1) 5-4
#1 Concord (14-3) def. #2 Southern Alamance (8-5) 9-0

Round 2 - Tuesday, Oct 23

1A - YADKIN VALLEY CONFERENCE TEAMS

#1 Gray Stone Day (16-1) def. #1 Lincoln Charter (10-3) 5-4
#1 Pine Lake Prep (7-1) def. #2 North Stanly (16-3) 7-1

2A - PIEDMONT ATHLETIC CONFERENCE TEAMS

#2 Durham School of the Arts (19-3) def. #2 Wheatmore (11-5) 9-0

Round 3 - Monday, Oct 29

1A - YADKIN VALLEY CONFERENCE TEAMS

#2 East Surry (18-2) at #1 Gray Stone Day (17-1)


2018 REGIONALS - INDIVIDUAL

FRI-SAT, OCT 19-20

REGIONALS (INDIVIDUAL)

3A MID-WEST QUALIFIERS

Caeleylaine Price (SWR-So.)
lost 3-6, 3-6

Jenna Dudley (EG-Sr.)

Hannah Sumner (WW-Sr.)

@ Les Myers Park, Concord

First Matches: 1:00 pm

2A MID-EAST QUALIFIERS

Skylar Craddock (WHS-Sr.)
Round 1 - won 6-3, 6-4
Round 2 - lost 0-6, 1-6
.
Kara Comer (WHS-Fr.)
lost 6-3, 5-7, 2-6
.
Doubles: Haley Carter & Madison Gore
lost 0-6, 0-6

Emery Moore (JM-Sr.)

Jenny Huang (JM-Jr.)

@ Jaycee Park, Reidsville

First Matches: 1:00 pm